Tam, Kjer So Bile Zimske Olimpijske Igre 1988

Leta 1988 je bilo glavno mesto zimskih olimpijskih iger mesto, ki si je že dolgo prizadevalo za to čast. To niso prvič igre v Kanadi. Pred tem so se odvijali v Montrealu, leta 1988 pa je prišel na vrsto mesto Calgary.

Tam, kjer so bile zimske olimpijske igre 1988

Zasedanje Mednarodnega olimpijskega komiteja, posvečeno izbiri prestolnice iger 1988, je potekalo sedem let prej, leta 1981. Glavni kandidati so bila mesta Calgary, Falun (Švedska) in Cortina D'Ampezzo (Italija). Italijansko mesto je že prej gostilo igre, ki pa jim morda niso bile v prid. Hkrati je bila kanadska ponudba zabeležena tudi zaradi dobrih vremenskih razmer na tem območju.

Zimski športni center in olimpijski park ter številni drugi športni objekti so bili zgrajeni posebej za igre v Calgaryju. To je dalo mestu priložnost, da po olimpijskih igrah gosti številne športne in kulturne prireditve.

Igre so trajale od 13. do 28. februarja. Skupno so se olimpijade udeležile ekipe iz 57 držav. Nekateri med njimi, kot so Fidži, Guam, Jamajka, Gvatemala in Antili, so svoje športnike prvič poslali na zimske olimpijske igre.

Prvo mesto po številu medalj na tekmovanjih je zasedla Sovjetska zveza. Najbolje so se izkazali smučarji in biatlonci iz ZSSR. Ekipa NDR je z rahlim zaostankom postala druga. Izkazalo se je, da so sani in drsalci te države še posebej močni.

Tretje mesto je zasedla švicarska reprezentanca. Smučarji te države so v tem športu osvojili največ medalj.

ZDA so nastopile precej zmerno. Njihovi športniki so bili šele na 9. mestu. Na splošno je to odražalo razmerje moči v takratnem športu. Ameriška ekipa se je najbolje odrezala na poletnih igrah, zlasti v atletiki.

Kanada, ki na svojem ozemlju gosti igre, je zasedla 13. mesto. Ni osvojila niti ene zlate medalje, omejila se je na srebro in bron. Druga mesta so zasedli Kanadčani, ki so nastopili v moškem in ženskem umetnostnem drsanju, bron pa sta osvojila par, ki nastopata v plesu na ledu, in dva alpska smučarja.