Tam, Kjer So Bile Zimske Olimpijske Igre 1968

Leta 1968 je Mednarodni olimpijski komite ponovno zaupal izvedbo iger Franciji. Letos je Grenoble postal prestolnica mednarodnih športnih tekmovanj v zimskih športih.

Tam, kjer so bile zimske olimpijske igre 1968

Končna odločitev, da bodo igre v Grenoblu, je bila sprejeta na zasedanju Mednarodnega olimpijskega komiteja (MOK) leta 1964. Tekmovalci Grenobla so bili japonsko mesto Sapporo, norveška prestolnica Oslo in Lake Placid, ki se nahaja v ZDA. Francosko smučišče je v zadnjem krogu tekmovanja s kanadskim mestom Calgary zmagalo z majhno prednostjo.

V 4 letih je bilo v Grenoblu zgrajenih več posebnih športnih objektov za igre, na primer olimpijski stadion. Proge za alpsko smučanje in sankanje so obstajale že prej, kar je omogočilo zmanjšanje finančnih stroškov priprave na olimpijske igre.

V igrah je sodelovalo le 37 držav. To tekmovanje je bilo prvič za maroško ekipo. Tudi olimpijske igre leta 1968 so bile prve, na katerih sta ekipi Nemške demokratične republike in Zvezne republike Nemčije sodelovale ločeno.

Prvo mesto v neuradni razvrstitvi medalj je zasedla Norveška, kar je odražalo visoko raven pripravljenosti športnikov te ekipe v zimskih športih. Najboljše od vsega so se pokazale norveške smučarke. Drsalci in biatlonci so prinesli tudi več medalj.

Druga z zaostankom le ene medalje je bila Sovjetska zveza. Hokejska reprezentanca ZSSR je prejela zlato. Sovjetski drsalci so se odlično odrezali. Prvo mesto sta zasedla Lyudmila Belousova in Oleg Protopopov, drugi pa Tatyana Zhuk in Alexander Gorelik. Prav tako je eno zlato pripadlo sovjetskemu športniku za smučarske skoke, kar je bil za ZSSR pomemben uspeh v tej disciplini.

Tretja je bila ekipa Francije, države gostiteljice. Skoraj vse medalje reprezentance so prinesli smučarji, katerih raven v Franciji je tradicionalno visoka. Ameriška ekipa je nastopila povsem povprečno in se uvrstila na skupno 9. mesto. Edino zlato medaljo za državo je prinesla Peggy Flaming, ki je nastopila v umetnostnem drsanju.