Tam, Kjer So Bile Zimske Olimpijske Igre 1960

Zimske olimpijske igre so prava poslastica za ljubitelje zimskih športov. Izjema niso bila niti športna tekmovanja leta 1960, ki so navijačem reprezentanc prinesla veliko prijetnih minut.

Tam, kjer so bile zimske olimpijske igre 1960

V ZDA so v Squaw Valleyu potekale 8. zimske olimpijske igre, drugič pa je Severna Amerika gostila zimske olimpijske igre. Na teh igrah je sodelovalo 665 športnikov iz 30 držav. Posebnost teh zimskih olimpijskih iger je bila, da so igre prvič potekale tako visoko v gorah - dolina Squaw se nahaja na nadmorski višini 1889 metrov.

Otvoritvena slovesnost zimskih olimpijskih iger 1960 je bila 18. februarja na ledenem stadionu, udeležilo pa se ga je 15.000 gledalcev. Zanimivo je, da je otvoritveni program osebno pripravil Walt Disney.

Po rezultatih olimpijskih iger so prvo mesto na ekipni tekmi zasedli športniki iz ZSSR, ki so osvojili 7 zlatih, 5 srebrnih in 9 bronastih medalj. Drugo mesto je pripadlo združeni ekipi Nemčije, v kateri so bili športniki Zvezne republike Nemčije, Nemške demokratične republike in Zahodnega Berlina - osvojili so 4 zlate medalje, 3 srebrne in 1 bronasto medaljo. Tretje mesto je zasedla ekipa ZDA - 3 zlate, 4 srebrne in 3 bronaste medalje.

Na igrah 1960 je bil biatlon prvič vključen v tekmovalni program, ki je pozneje postal ena najspektakularnejših športnih disciplin zimskih olimpijskih iger. Prvo zlato olimpijsko medaljo je osvojil Šved Klas Lestander, Finac Antti Tyrväinen je osvojil srebro, sovjetski olimpijec Aleksander Privalov bronasto.

Sovjetski športniki so imeli zelo veliko prednost pri drsanju, saj so od osmih, treh srebrnih in treh bronastih odnesli šest zlatih medalj. Tek na smučeh je bil neuspešen; v premoženje ZSSR je padla samo ena nagrada najvišjega standarda (Maria Gusakova, 10 km), dve srebrni in štiri bronaste medalje. V tej disciplini so glavni del nagrad igrali Švedi, Finci in Norvežani.

Za neuspeh je štel tudi nastop sovjetske hokejske reprezentance, ki je zasedla šele tretje mesto. Prvo mesto je osvojila ameriška ekipa, drugo - Kanada. Sovjetska ledena enota je z 2: 3 izgubila proti Američanom, največji poraz pa so doživeli Kanadčani - 5: 8.

V umetnostnem drsanju so takrat prevladovali Američani. Kot na zadnjih olimpijskih igrah so drsalci iz ZDA osvojili dve zlati medalji, ena je pripadla Kanadčanom. Sovjetski drsalci niso bili med nagrajenci, njihova najlepša ura je bila še pred nami.

V smučarskih skokih ni bilo enakega športniku iz NDR Helmutu Recknagelu. Drugo mesto je pripadlo Finski, tretje Avstriji.

Po zaprtju osmih zimskih olimpijskih iger v ZSSR je bila izdana vrsta znamk, posvečenih igram v dolini Squaw.