Kako Je Bilo Na Olimpijskih Igrah Leta 1992 V Albertvillu

Leta 1992 sta bili hkrati dve olimpijski igri - zimska in poletna. Smučarji, drsalci, drsalci, hokejisti in predstavniki drugih zimskih disciplin so se od 8. do 23. februarja pomerili v francoskem Albertvilleu.

Kako je bilo na olimpijskih igrah leta 1992 v Albertvillu

Na sestanku Mednarodnega olimpijskega komiteja leta 1986 je bilo odločeno, da se zimske olimpijske igre leta 1992 prenesejo v Francijo. Preostala mesta, na primer Sofija, so bila znatno slabša od francoskega mesta Albertville.

V igrah je sodelovalo 64 držav. Zaradi razpada Sovjetske zveze se je pojavila dilema, pod katero zastavo bodo tekmovali športniki, ki so bili prej del te ekipe. Latvija, Litva in Estonija so se na igre odločile poslati reprezentance. Športniki iz drugih republik ZSSR so postali del Združene ekipe in nastopali pod belo zastavo z olimpijskimi obroči. Prav tako je na igre prvič po letu 1936 prišla ekipa združene Nemčije, ki je bila prej razdeljena na NDR in FRG. Države, kot so Alžirija, Honduras in Brazilija, so se zimskih iger udeležile prvič.

Največ medalj je prejela nemška ekipa. To je bilo posledica dejstva, da sta tako FRG kot NDR veliko pozornosti namenili športu. Posledično je v reprezentanco vstopilo veliko najmočnejših svetovnih športnikov. Na primer, biatlonec Mark Keecher in prvakinja v hitrem drsanju Gunda Nieman sta za svojo državo osvojila po 2 zlati medalji.

Z rahlim zaostankom 3 nagrad je United Team uvrstil drugo mesto. Bila je spodobna, kljub izgubi nekaterih močnih baltskih športnikov, ki so se pridružili reprezentancam. Tretje mesto je zasedla Norveška, tradicionalno močna v zimskih športih. Slavni smučar Bjorn Dahlen je občutno povišal oceno svoje ekipe, saj je na eni olimpijski igri osvojil 3 zlate medalje.

Ekipa ZDA se ni najbolje odrezala in je v splošnem neuradnem seštevku zasedla 5. mesto. Največji uspeh so dosegli ameriški drsalci in drsalci. Kristi Yamaguchi je zlasti osvojila zlato v samskih ženskah.