Kako Je Bilo Na Olimpijskih Igrah Leta 1972 V Münchnu

Poletne olimpijske igre v Münchnu leta 1972 so postale ene najbolj znanih. Mesto se nanjo pripravlja že vrsto let, zgrajenih je bilo veliko novih športnih objektov. Tekmovanja se je udeležilo rekordno število športnikov in sodelujočih držav. Kljub temu se je svet ni spominjal po športnih dosežkih, temveč po povsem drugačnih dogodkih.

Kako je bilo na olimpijskih igrah leta 1972 v Münchnu

Na poletnih olimpijskih igrah 1972 se je udeležilo 7134 športnikov iz 121 držav. Svoje športnike so prvič poslali Albanija, Zgornja Volta, Gabon, Dahomey, Severna Koreja, Lesoto, Malavi, Saudova Arabija, Svazi, Somalija, Togo. Kompleti nagrad so bili odigrani v 23 športih. Prvič med olimpijskimi igrami je bila predstavljena uradna maskota prireditve, to je bil večbarvni jazbečar Waldi.

Po rezultatih tekmovanja so bili vodilni v razvrstitvi medalj športniki iz ZSSR, ki so osvojili 50 zlatih, 27 srebrnih in 22 bronastih medalj. Zanimivo je, da so sovjetski športniki imeli nalogo osvojiti vsaj 50 zlatih medalj v čast 50. obletnici ustanovitve Sovjetske zveze. Sovjetski olimpijci so se z nalogo spopadli. Drugo mesto je zasedla ameriška ekipa, njeni športniki so prejeli 33 zlatih, 31 srebrnih in 30 bronastih medalj. Tretje mesto je pripadlo NDR z 20 zlatimi, 23 srebrnimi in 23 bronastimi medaljami.

Tekmovanja v atletiki so bila zelo trmasta. Sovjetskemu sprinterju Valeriju Borzovu je uspelo naenkrat osvojiti dve zlati medalji, s čimer je zlomil nerazdeljeni monopol Američanov. Za domače športnike so bile to prve zlate medalje v sprintu. Viktor Saneev je v troskoku osvojil drugo zlato medaljo. Leningradski študent Yuri Tarmak je postal prvak v skoku v višino, saj je premagal višino 223 cm. Telovadnica Olga Korbut je nastopila briljantno, saj je naenkrat osvojila tri medalje najvišjega standarda in eno srebrno.

Kubanski boksarji, ki jih je treniral sovjetski trener Andrej Chervonenko, so v Münchnu pokazali senzacionalen rezultat, osvojili so tri zlate medalje. Boksarji iz ZSSR z dvema zlatima so bili tik za njimi. Vse zlate medalje, razen ene, so pripadle sovjetskim veslačem v kajaku in kanuju. V prostih in klasičnih borbah so rokoborci iz ZSSR osvojili 9 zlatih medalj.

Ne brez športnih senzacij na olimpijskih igrah - zlasti ameriški plavalec Mark Spitz je dosegel uspeh brez primere, naenkrat je osvojil sedem zlatih medalj in postavil sedem svetovnih rekordov.

Žal je olimpijske igre v Münchnu zasenčila tragedija, ko so palestinski teroristi 5. septembra zasegli izraelsko moštvo. Zelo nestrokovni policijski poskus osvoboditve talcev je povzročil smrt enajstih športnikov in enega policista. Zaradi te tragedije so svetovne tajne službe oblikovale posebne skupine za boj proti terorizmu.

Odločeno je bilo nadaljevanje olimpijskih iger. Eden od razlogov za to odločitev je bila želja pokazati, da prizadevanja teroristov športnikom ne morejo zlomiti duha, olimpijske igre pa so nad vsemi političnimi razlikami.