Poletni Olimpijski športi: Tenis

Predhodnik sodobnega tenisa je bil tenis na travi, katerega pravila so bila razvita leta 1858 v Angliji. Hkrati je nastalo prvo sodišče. Tenis je bil leta 1896 vključen v program olimpijskih iger. Vendar od leta 1924 do 1988 v tem športu v obliki olimpijskih iger ni bilo tekmovanj.

Poletni olimpijski športi: tenis

V tekmovanju sodelujeta 2 nasprotnika ali 2 para igralcev.

Teniški igralci morajo z loparjem udariti žogo na bok nasprotnika in to poskusiti narediti tako, da je nasprotnik ne zadene.

Igra se začne s servisom, katerega pravica med tekmo preide z enega na drugega. Če želite servirati žogo, morate stati za zadnjo črto pri delilniku in žogo z loparjem diagonalno poslati na nasprotno stran igrišča. Žoga ne sme zadeti mrež ali zunaj meja. Če se to zgodi, ima športnik drugi poskus. Takoj ko eden od igralcev dobi točko, se strežnik spremeni.

Vsaka točka poveča rezultat igralca. Po 0 pride 15, nato 30 in 40. Če želite zmagati v igri, morate zaslužiti 1 servis več kot nasprotnik, če ima 30 ali manj točk. Ko ima vsak od igralcev 40 točk, morate za zmago pridobiti prednost 2 servisa.

Če se po zadetku, ki ni servis, žoga dotakne mreže in pade na igralčevo igrišče, se nasprotniku dodeli točka.

Če želite osvojiti niz, morate zmagati v 6 igrah. Ko je rezultat 6: 5, se igra dodatna igra, če je rezultat 7: 5, se šteje, da je niz zaključen. Ko ima vsak igralec 6 zmag v igrah, se igra tie-break.

V tem primeru gre sprememba skozi dva servisa. Z prednostjo 2 ali več točk morate doseči najmanj 7 točk. Za tie-break ni časa. Traja do zmage enega od športnikov. Po vsakih 6 točkah igralci zamenjajo igrišče.

3 ali 5 nizov tvori ujemanje. Če želite zmagati v igri, morate zmagati v dveh ali treh nizih za 3- in 5-niz.

Za posamezno igro se uporablja igrišče dolžine 23,8 m in širine 8,2 m. Po njegovem središču je raztegnjena mreža, ki deli igrišče na dva enaka dela. Višina mreže v sredini je 91,4 cm, višina regalov pa 107 cm.

Teža žoge, ki jo vržejo igralci, je od 56,7 g do 58,5 g. Njegov premer je približno 6, 541-6, 858 cm.

Za teniške loparje so določeni naslednji standardi: njihova dolžina ne sme presegati 73, 66 cm, premer pa je dovoljen do 31, 75 cm.

Med tekmovanjem so udeleženci razdeljeni tako, da se 16 teniških igralcev z najboljšo oceno in igralci iz iste države srečajo čim pozneje.