Kako Dolgo Traja Košarkarska Tekma?

Kazalo:

Košarkarska igra je ena najbolj priljubljenih na svetu, vendar ne more vsakdo povedati, kako dolgo traja ena košarkarska tekma. Četrtine, podaljški, odmori, časovne omejitve - njihovo trajanje je pogosto vprašljivo.

Kako dolgo traja košarkarska tekma?

Kako se v košarki šteje čas

Košarka je eden tistih športov, kjer se ohranja neto čas. Sodniška štoparica deluje samo, ko je žoga v igri. Če zapusti igrišče ali obstajajo pavze druge narave, se čas tekme ustavi. Odštevanje se začne znova, ko je žoga v igri.

Sama igra je razdeljena na štiri enake četrtine. Trajajo lahko 10 ali 12 minut. Hkrati se 12-minutni odseki trenutno izvajajo samo v Nacionalni košarkarski zvezi (NBA), ki obstaja v Severni Ameriki. Na vseh ostalih turnirjih je ena četrtina dolga 10 minut.

Igra se začne s skočno žogo, ki se igra v srednjem krogu igrišča. Med četrtinami so 2 minuti odmora. V tem primeru drugo in tretjo četrtino ločuje dolg odmor - 15 minut.

Košarkarsko tekmo dobi ekipa z največ točkami po koncu igralnega časa (40 ali 48 minut, odvisno od pravil). Če je rezultat enak, se dodelijo nadure (dodatnih 5 minut). Ekipe igrajo, dokler ni določen zmagovalec. Žrebanja ne more biti, zato se porabi toliko podaljškov, kolikor je potrebno (en, dva, tri itd.).

Vse navedene številke se nanašajo na neto čas tekme. Če vzamemo običajen čas, potem košarkarska tekma praviloma traja približno 1-2 astronomski uri (s pavzami v igri, z odmori, podaljški).

Posebna pravila

Vsaka ekipa ima za en napad 24 sekund (v ligi NBA - 32). Čas se šteje od trenutka, ko žoga zadene igralčeve roke, in preden poteče, se mora ekipa znebiti košarkarske "lupine". V nasprotnem primeru bo sodnik s piščalko prekinil napad in žogo poslal drugi ekipi. Posest se praviloma konča z metom na nasprotnikov obroč.

Poleg tega je treba v prvih 8 sekundah posesti žogo z lastne polovice igrišča prenesti na drugo stran. In pri vmetavanju ali med prostim metom mora žoga v petih sekundah zapustiti roke košarkarja. Obstaja tudi pravilo 3 sekunde: to je časovna omejitev, da mora biti igralec pod nasprotnikovim obročem.

Zapis trajanja igre

Leta 2006 je Severna Amerika gostila najdaljšo košarkarsko tekmo doslej. Moštvi Duke in North Carolina sta igrali več kot 58 ur naravnost od sobote zjutraj do ponedeljka zvečer. Tekma je potekala posebej za postavitev časovnega rekorda, izkupiček od prodaje vstopnic pa je bil usmerjen v dobrodelne namene.