Prvi Ruski Bron V ženskem Okostju

Ruski športnik je prvič v zgodovini olimpijskih iger v okostju osvojil bronasto medaljo.

Elena Nikitina na progi

V zgodovini olimpijskih iger ruski atleti, ki tekmujejo v disciplini okostnjaki, še nikoli niso stopili na stopničke. Do leta 2014 je bila najboljša ruska atletinja Ekaterina Mironova, ki je na olimpijskih igrah v Kanadi lahko zasedla šele sedmo mesto.

Na progi za sanke v sankah in bobu so rusko okostjarsko ekipo na tej vrsti tekmovanja zastopali hkrati trije atleti - Elena Nikitina, Olga Potylitsyna in Maria Orlova. Po rezultatih olimpijske dirke so se vse tri deklice uvrstile med najboljših šest, kar je za ekipo kar dober rezultat.

Tekmovanje ženskih skeletov je trajalo dva dni. Po prvem tekmovalnem dnevu je Elena Nikitina zasedla tretjo lestvico in se je po zadnji tekmi lahko držala tega položaja. Njen skupni čas proge za štiri vožnje je bil 3 minute in 54,30 sekunde. Zmaga v obliki olimpijske zlate medalje v tem športu je pripadla predstavnici Anglije Elizabeth Yarnold, srebrno pa Noelu Picus-Paceu (ZDA).

Zanimivo je bilo, da se je Elena Nikitina začela ukvarjati z okostjem povsem nepričakovano, preden je zaigrala za moskovsko nogometno reprezentanco. V rusko reprezentanco okostnjakov je prišla šele leta 2009. Že ob prvem nastopu v svetovnem pokalu je Nikitina takoj zasedla deseto mesto, pred rojaki za več položajev. Bronasta olimpijska medalja v Sočiju ni edina stopnička za 21-letnega športnika. Januarja 2013 je postala prva Rusinja, ki je osvojila evropsko prvenstvo v okostju.