Četrtfinale Svetovnega Pokala FIFA: Nizozemska - Kostarika

Finalno tekmo četrtfinala svetovnega pokala FIFA je 5. julija gostilo brazilsko mesto Salvador. Reprezentanci Nizozemske in Kostarike so se borili za pravico do nastopa v polfinalu svetovnega prvenstva.

Četrtfinale svetovnega pokala 2014 FIFA: Nizozemska - Kostarika

Ta par moštev je bil edini, kjer je bil med vsemi ekipami, ki so igrale v fazi četrtfinala, izraziti favorit. Nizozemska je bila pred začetkom žvižga bolj zaželena, a Kostaričani so vseeno imeli pravico nadaljevati svojo nogometno zgodbo.

Igra se je začela z evropskim vodstvom. V prvem polčasu so varovanci van Gaala ustvarili veliko nevarnih točkovnih priložnosti, a je Navas ekipo rešil iz Srednje Amerike. Van Persie, Sneijder, Depay so imeli strelske priložnosti, a rezultat je do konca prvega polčasa ostal nič. Kostariški igralci so poskušali vrata Evropejcev ogroziti le iz standardov, vendar ni bilo videti tako nevarno, kot bi si želeli navijači Srednje Amerike.

V drugi polovici srečanja so Nizozemci spet sprožili nalet napadov na nasprotnikova vrata, vratar Kostarike pa je še naprej delal čudeže na golu. Zadnjih deset minut drugega polčasa je bilo za igralce Kostarike izredno težko. V 82. minuti je Sneijder z udarcem zatresel okvir vrat Kostarike, v 84. minuti je Van Persie že udaril po golu iz smrtonosnega položaja, a je Navas spet rešil.

V 90. minuti je igralec Kostarike Teihead na golovi črti preprečil pot žogi v gol, nakar je Američanom rešila tudi prečka.

90 minut srečanja zmagovalca ni razkrilo. Na semaforju so gorele ničle, kar pa ni odražalo celotne prednosti Nizozemske.

V podaljšku so Nizozemci še naprej oblegali vrata tekmecev, vratar Navas pa je vedno znova rešil. Tam, kjer je bil kostariški vratar že nemočen, je okvir vrat rešil. Torej bi Sneijder v 119. minuti lahko dosegel zmagoviti gol, a prečka je igrala za Kostariko. Res je, Kostaričani so imeli v podaljšku eno priložnost za zadetek. V 117. minuti je Urenia prejel dobro podajo partnerja in Nizozemsko streljal s kazenskega prostora na vrata. Vratar Sillesen je rešil Holland.

Čas igranja tekme se je končal neodločeno. Lahko pa trdimo, da rezultat očitno ni bil v skladu z igro. Nizozemci so imeli vsaj pet čudovitih priložnosti za zadetek nasprotnikovega gola, a vse so odločale enajstmetrovke po tekmi.

Pred 11-metrsko serijo je van Gaal zamenjal nizozemskega vratarja. Na teren je stopil Tim Krul, ki je postal zadnji junak srečanja. Nizozemec je ubranil dve enajstmetrovki, kar je Nizozemski omogočilo zmago v seriji 11 metrov z rezultatom 4 - 3.

Nizozemska se bo v polfinale pomerila z Argentino, Kostaričani pa s ponosom zapuščajo turnir z ekipo, ki na petih tekmah svetovnega nogometnega prvenstva ni izgubila z nikomer v času igre.