Kako So Bile Olimpijske Igre V Vancouvru

Od 12. do 28. februarja 2010 so v kanadskem mestu Vancouver potekale XXI zimske olimpijske igre. Ti dve tedni so bili napolnjeni s številnimi športnimi dogodki. Udeleženci in gledalci so postali junaki in priče zmag in porazov, dopinških škandalov, boja za olimpijske medalje in na žalost celo tragičnih dogodkov. Te olimpijske igre za rusko ekipo so bile najbolj neuspešne v zgodovini iger.

Kako so bile olimpijske igre v Vancouvru

Od samega začetka so olimpijske igre v Vancouvru potekale v znamenju absurdne tragedije: še pred odprtjem iger se je na bobu progi poškodovalo več športnikov, mladi perspektivni športnik iz gruzijske ekipe Nodar Kumaritashvili, umrl po trčenju v kovinsko oporo. Zato se je otvoritvena slovesnost olimpijskih iger začela z minuto molka.

Potem pa so se dogodki razvijali po načrtih, kljub preveč toplemu vremenu in težavam z protestniki in stavkajočimi protesti proti globalizaciji. Že naslednji dan so se začeli običajni olimpijski delavniki, potekala so prva uradna tekmovanja - skoki z odskočne deske K-90, v finalu katerih je zmagal Švicar Simon Ammann, ki je v Vancouvru odprl točkovanje za medalje.

Ruski smučarji so svoje nastope začeli ne prav dobro, posledično pa so dobili le četrta mesta, kar so trenerji pojasnili s slabo izbiro smučarskega voska. Prvo olimpijsko medaljo za rusko ekipo je osvojil drsalec Ivan Skobrev, ki je na razdalji 5 km zasedel tretje mesto.

Rusko ekipo so še naprej preganjale napake: dvoborec Niyaz Nabeyev, na katerega so polagali velike upe, je bil zaradi povečane ravni hemoglobina v krvi odstranjen s tekmovanja. Že na prvi tekmi s Finci so ruski hokejisti izgubili z 1: 5 in tako rekoč takoj izpadli iz boja za medalje. V konkurenci športnih parov prvič po mnogih letih ni bilo ruskih športnikov.

Prvo zlato za Rusijo sta šele 5. dan olimpijade osvojila sprinterja Nikita Kryukov in Alexander Panzhinsky. Evgeni Plushenko, ki so mu v umetnostnem drsanju napovedovali zlato, je zasedel šele drugo mesto, kar je postalo tudi neprijetno presenečenje in razlog za dolge spore. Uspeh so spremljali plesalci na ledu, smučarji v ekipnem sprintu, biatlonci in luge, ki so zbirki ruske reprezentance dodali še nekaj medalj. Ekaterina Ilyukhina je prvič v zgodovini ruskega športa osvojila zlato medaljo v deskanju na snegu. V neuradnem ekipnem tekmovanju je bila ruska reprezentanca po številu olimpijskih medalj šele 11.

Na zaključni slovesnosti olimpijskih iger je Vancouver štafetno palico izročil ruskemu mestu Soči. Upajmo, da bo naslednja olimpijada, ki bo v letu 2014, našim športnikom prinesla več sreče in medalj.