Kakšen Je Rekord V številu Zlatih Medalj, Postavljenih Na Univerzijadi

Kazalo:

Univerzijada je tradicionalni športni turnir, ki ga organizira FISU (Mednarodna univerzitetna športna zveza). Že samo ime je kombinacija besed "Univerza" in "Olimpijada". Tako kot na olimpijskih igrah je tudi tu uvrstitev medalj, katere zmaga je cilj nastopa vseh udeležencev.

Ena izmed 155 zlatih medalj v Kazan-2013 je pripadla Anastaziji Kovjazini

Vsa pozornost namenjena poletju

Čeprav Univerzijade ne potekajo le poleti, temveč tudi pozimi, je prva tista, ki pritegne glavno pozornost športnih statistikov. Navsezadnje se na poletnih študentskih tekmovanjih udeležuje več držav in športnikov. In seveda se v njih igra veliko več nagrad. Skozi zgodovino Univerzijad je bilo izvedenih 53 turnirjev (27 poletnih in 26 zimskih). Na koncu so zmagovalcem podelili še priznanja, s katerimi so bili lahko ponosni.

Po navedbah očividcev so organizatorji medalje Univerzijade 2013 naredili zelo krhke, več pa jih je "umrlo" že med predstavitvijo. Podobni incidenti so se zgodili zlasti z Rusom Azamatom Laipanovom in Kitajcem Tianom Qinom.

Prva medalja, prvi zapis

Poletna univerzijada številka 1, ki je postala naslednica svetovnih univerzitetnih iger v letih 1923-1957, je potekala v Torinu v Italiji leta 1959 in je gostiteljem prinesla pričakovani uspeh. 18 zlatih medalj za italijansko reprezentanco je postalo prvi rekord tekmovanja.

Naslednji zmagovalec študentskih olimpijskih iger je ameriška ekipa, ki je osem let pozneje v Tokiu osvojila 31 najvišjih nagrad. A najbolj presenetljiv dosežek 20. stoletja in nov rekord, takoj imenovan "večni", je postavila študentska ekipa ZSSR. Na Univerzijadi 73 v Moskvi je sovjetska ekipa osvojila 68 zlatih medalj. In skupno število nagrad se je ustavilo tudi na rekordni ravni 134.

Zlata Kitajska

Fantastičen dosežek reprezentance ZSSR pri številu vzponov na piedes je trajal res dolgo. In premagan je bil, ko sovjetske zveze ni bilo. Zgodilo se je leta 2011 na igrah v Shenzhenu na Kitajskem. Kitajski športniki študentje, ki so na svoji zemlji osvojili 75 zlatih medalj, so presegli svoje geografske sosede.

Kazanski fenomen

Univerzijado leta 2013 v Kazanu lahko štejemo za nekakšno nadaljevanje rivalstva med reprezentancama Rusije in Kitajske, ki se je začelo dve leti prej. In če so v Shenzhenu kitajski športniki tako po skupnem številu medalj (145 proti 132) kot tudi po zlatu (75 proti 42) prekašali drugouvrščene Ruse, potem se je v prestolnici Tatarstana zgodilo prepričljivo maščevanje.

Prvo domače zlato je pripadlo potapljaču Jevgeniju Kuznjecovu. Skupno je ruski študentski ekipi na 27. svetovni poletni univerzijadi uspelo osvojiti 292 medalj, od tega 155 zlatih. Nov zapis je! Mimogrede, finale od teh 155 je zmagal strelec Taras Luginets. Kitajska ekipa, ki je stopila na drugo stopničko moštvenih stopničk, je domov odnesla 77 nagrad, od tega je le 26 zlatih.

Največ medalj je v Kazanu osvojil Rus Vladimir Morozov - 6, od tega štiri najvišjega dostojanstva. Po štiri zlate medalje sta osvojili tudi Yulia Efimova (obe plavalni) in Margarita Mamun (ritmična gimnastika).

Kdo je večji?

Prva mesta, ki so jih spodbujale zlate medalje, so zasedli ruski športniki v 23 vrstah športnega programa iger 2013. Največ jih je bilo v "kasici" športnikov - 22. Nastopili so predstavniki plavanja (17 zlatih medalj), samba, rokoborbe in športnega streljanja (po 12), veslanja in kanuja ter umetniške gimnastike (po 10) in ritmične gimnastike odlično v Kazanu, gimnastika (8), boks, dvigovanje uteži in mačevanje (vseh 6).