Zimske Olimpijske Igre 1988 V Calgaryju

Na 88. zasedanju MOK v Baden-Badenu je kanadsko mesto Calgary dobilo pravico do gostovanja XV zimskih olimpijskih iger. To je bil tretji poskus predstavnikov mesta, drugič pa je bil okronan z uspehom. Športni program iger 1988 je bil v primerjavi s prejšnjo olimpijado razširjen za sedem disciplin hkrati, zato se je skupno trajanje tekmovanja povečalo na 16 dni.

Zimske olimpijske igre 1988 v Calgaryju

Posebej za olimpijske igre v Calgaryju in sosednjem mestu Canmore je bilo zgrajenih pet novih in obnovljenih več športnih objektov. XV olimpijske zimske igre so bile uradno odprte 13. februarja 1988 na mestnem stadionu McMahon. Pred tem je štafeta olimpijske bakle skozi državo šla 88 dni - 18 tisoč kilometrov je bakla prevozila ne samo v rokah tekačev, temveč tudi na snežnih skuterjih in pasjih vlekah. Bila je ena najdaljših štafetnih dirk z baklami v zgodovini zimskih olimpijskih iger.

Igre 1988 so, tako kot prejšnje, potekale z neizpodbitnim vodstvom športnikov iz ZSSR in NDR. Tokrat so lahko sovjetski olimpijci obšli nemške tako po številu nagrad (29 proti 25) kot po kakovosti (še 2 zlati medalji). Od 11 najvišjih standardnih medalj, ki so jih osvojili sovjetski športniki, jih je bilo pet v smučarskem teku na smučeh za moške in ženske. V obeh disciplinah parnega umetnostnega drsanja sta prvo in drugo mesto zasedla predstavnika Sovjetske zveze. Reprezentanca ZSSR je znova zmagala na hokejskem turnirju. Športniki NDR si v športnih sankah niso imeli enakega - v treh disciplinah so od devetih osvojili šest nagrad, sosedi iz Zahodne Nemčije so izgubili eno srebro in en bron, sovjetskemu športniku pa le en bron. Na tekmovanjih v hitrostnem drsanju so se odlikovali tudi olimpijci iz Vzhodne Nemčije, ki so na njih osvojili presneto ducat medalj.

Ameriški športniki so se odrezali še slabše kot na prejšnjih olimpijskih igrah v Sarajevu. Po številu medalj je bila ameriška ekipa na devetem mestu, saj je v hitrostnem drsanju in umetnostnem drsanju osvojila tri nagrade. Gostitelji 15 zimskih iger so prejeli eno medaljo manj, a med njimi ni bilo zlate. Skupno je bilo odigranih 46 sklopov nagrad, zanje pa se je pomerilo več kot 1400 športnikov iz 57 držav.