Kakšne So Bile Olimpijske Igre Leta 1988 V Calgaryju

Kanadsko mesto Calgary je bilo izbrano za glavno mesto XV zimskih olimpijskih iger 1988. Ta pravica se mu ni zdela zlahka - mesto je zaprosilo trikrat. Kanadski tekmici v zadnji borbi sta bili Italija in Švedska.

Kakšne so bile olimpijske igre leta 1988 v Calgaryju

Calgary je čas in naložbe izkoristil zelo kompetentno, zgrajena sta bila največja športna objekta - olimpijski oval in kanadski olimpijski park. Prvo je postalo igrišče za hokej in hitro drsanje, drugo pa je gostilo tekmovanja v sankah, tekaških smučeh, smučarskih skokih in deskanju na snegu. Po koncu iger so objekti postali baza za trening športnikov in rekreacijska območja za meščane in turiste.

Emblem olimpijskih iger je bil javorjev list, stiliziran pod snežinko, simbol Kanade. Maskote iger so bile figure dveh polarnih medvedov, Heidi in Howdy. Uvodni govor na otvoritvi zimskih olimpijskih iger v Calgaryju je imela kanadska generalna guvernerka Jeanne Sauve.

Te olimpijade se je udeležilo 1.423 športnikov iz 57 držav. Na zimske igre so prvič prišli športniki iz tako toplih držav, kot so Antili, Gvatemala, Fidži in Jamajka. To so bile zadnje olimpijske igre, na katerih so igrali reprezentanca ZSSR in dve nemški reprezentanci. V 11 športih je bilo odigranih 46 sklopov nagrad.

Olimpijske igre v Calgaryju so si zapomnili po novih športih, ki so bili predstavljeni z demonstracijskimi nastopi. To so prosti slog, kratki tek in curling, ki so na naslednjih igrah postali polnopravne olimpijske discipline. Poleg tega so bile v program prvič vključene nove smučarske discipline - alpski biatlon in superveleslalom. Ženske so prvič nastopile na razdalji 5000 metrov v hitrem drsanju.

Olimpijske igre v Calgaryju so prejele novo 16-dnevno obliko, ki je v uporabi še danes. Na tej olimpijadi je bilo preizkušenih več tehnoloških športnih novosti - "lahkih" drsalk iz vinila in izboljšanih modelov bobov in sani.

Junaka iger sta bila finski skakalec Matti Nyukanen in drsalka iz Nizozemske Yvonne van Gennip, ki je osvojila tri zlate medalje. Po dve zlati medalji so osvojili sovjetska smučarka Tamara Tikhonova, švicarska smučarka Freni Schneider, švedska smučarka Gundé Svan, švedski drsalec Thomas Gustafson in italijanski smučar Alberto Tomba. Na turnirju v bobu je debitiral monaški princ Albert.

V skupinskem ekipnem tekmovanju je prvo mesto zasedla reprezentanca ZSSR, ki je osvojila 29 medalj, od tega 11 zlatih. Drugi so bili športniki NDR, tretji pa švicarska reprezentanca. Gostitelji iger so se omejili na 5 medalj, med katerimi ni bilo zlatih.