Zimske Olimpijske Igre 1932 V Lake Placidu

Zimske olimpijske igre leta 1932 so bile v ZDA v Lake Placidu in so postale prve olimpijske igre v Severni Ameriki. Potekale so v času svetovne finančne krize, zato so bile po številu sodelujočih držav in številu športnikov opazno slabše od prejšnjih.

Zimske olimpijske igre 1932 v Lake Placidu

Zimske olimpijske igre so začele potekati leta 1924, tekmovanje v Lake Placidu je bilo tretje v njihovi zgodovini. Svetovna finančna kriza je na njihove posesti pustila opazen pečat, število športnikov in sodelujočih držav se je v primerjavi z igrami leta 1928 znatno zmanjšalo. Na igrah je sodelovalo 252 športnikov iz 17 držav, 150 športnikov pa je predstavljalo dve državi - ZDA in Kanado.

Na tretjih zimskih olimpijskih igrah so bile predstavljene športne discipline, kot so bob, hitro drsanje, tek na smučeh, nordijska kombinacija, smučarski skoki, hokej in umetnostno drsanje. Kot demonstracijski šport so bili prikazani curling in dirkanje s pasjimi sanmi.

Na teh igrah ni bilo predstavnikov Sovjetske zveze; na zimskih olimpijskih igrah so začeli sodelovati šele leta 1956. Prvo mesto na ekipni tekmi so osvojili športniki iz ZDA s 6 zlatimi, 4 srebrnimi in 2 bronastimi kolajnami. Drugo mesto so pripadle olimpijcem z Norveške: 3 zlate, 4 srebrne in 3 bronaste medalje. Tretje mesto so z eno zlato in dvema srebrnima medaljama zasedli Švedi. Skupno so predstavniki desetih držav osvojili olimpijske medalje.

Na hokejskem turnirju so sodelovale le štiri ekipe - reprezentance ZDA, Kanade, Nemčije in Poljske. Prvič so tekme potekale v zaprtem drsališču, kanadska ekipa je postala olimpijski prvak, drugo mesto so osvojili športniki iz ZDA, tretje je osvojila Nemčija.

Na bobski progi Američani niso imeli enakega, iz dveh odigranih nizov medalj so vzeli vse zlate, eno srebrno in eno bronasto. Športniki iz ZDA so enako impresivno nastopili tudi v hitrostnem drsanju, saj so na vseh štirih razdaljah vzeli zlato.

V teku na smučeh se je glavna bitka za medalje razpletla med Švedi, Finci in Norvežani. V kratki dirki 15 kilometrov so Švedi vzeli zlato in srebro, Finci so šli do brona. V maratonu na 50 km so finski smučarji osvojili zlato in srebro, Norvežani pa bron. Na koncu pa so v nordijskem smučarskem tekmovanju celotne stopničke pripadle norveškim športnikom. Vladali so tudi v smučarskih skokih, saj so osvojili vse tri medalje.

Avstrijec Karl Schaeffer je med drsalci v moškem drsanju osvojil zlato, med ženskami pa Norvežanka Sonya Henie. V drsanju v paru je zlato pripadlo Andréju Brunetu in Pierru Brunetu.