Kakšne So Bile Olimpijske Igre V Lake Placidu Leta 1980

Leto 1980 v zgodovini sodobnega olimpijskega gibanja je najbolj znano po bojkotu poletnih olimpijskih iger v Moskvi, a istega leta so potekale tudi zimske igre. Zgodili so se v začetku leta v ameriškem mestu Lake Placid in jih ni spremljal noben politični trk.

Kakšne so bile olimpijske igre v Lake Placidu leta 1980

Otvoritvena slovesnost iger s sodelovanjem takratnega podpredsednika ZDA Walterja Mondalea je bila 14. februarja 1980 na mestnem dirkališču, ki sprejme 30 tisoč gledalcev. Zaključna slovesnost je bila 11 dni kasneje na drsališču Herb Brooks Arena, posebej zgrajenem za olimpijske igre. Teden in pol med tema dvema dogodkoma je minil v znamenju prevlade športnikov iz dveh držav - NDR in ZSSR.

Nemški olimpijci so osvojili največ medalj - 23. V biatlonu so prejeli pet nagrad, preostale štiri pa so pripadle sovjetskim športnikom. V bobu sta dve ekipi NDR osvojili štiri nagrade od šestih, v lugi - tri od devetih.

Predstavniki ZSSR so prejeli sedem nagrad v teku na smučeh, od tega štiri zlate. Po že uveljavljeni tradiciji so bili močni tudi sovjetski drsalci, ki so v skupno prašičnico prinesli dve zlati, srebrno in bronasto medaljo. Toda hokejisti, ki so prej petkrat zapored postali olimpijski prvaki, so senzacionalno izgubili proti ameriški ekipi, ki so jo sestavljali študentje in študentje. Skupno so športniki Sovjetske zveze osvojili eno medaljo manj od ekipe NDR, ZSSR pa je imela več zlatih medalj.

Američani so bili tretji po številu nagrad. Poleg nepričakovanega zlata hokejistov so vse druge medalje najvišjega standarda ameriških olimpijcev na XIII zimskih olimpijskih igrah pripadale drsalcu Ericu Haydnu. Na teh tekmah je šel petkrat na štart in vsakič je bil hitrejši od tekmecev. S tem dosežkom bi 21-letni Američan lahko z enim samim pognal ZDA na tretje mesto v razvrstitvi medalj. Poleg njega je družino Hayden na progi za hitro drsanje zastopala mlajša sestra Erica, ki prav tako ni ostala brez nagrade - na trikilometrskem hitrostnem drsanju je prejela bron.

Na zimskih olimpijskih igrah 1980 je bilo skupaj odigranih 38 sklopov nagrad, za katere je tekmovalo skoraj 1100 športnikov iz 37 držav.