Kako Je Bilo Na Olimpijskih Igrah Leta 1964 V Tokiu

Že v tridesetih letih naj bi bilo glavno mesto Japonske mesto dvanajste olimpijade leta 1940. Toda zaradi izbruha druge svetovne vojne igre niso potekale. Dvajset let kasneje je Tokio spet kandidiral, vendar je MOK dal prednost Rimu. Šele leta 1964 so bile na azijski celini prvič organizirane 18. poletne olimpijske igre.

Kako je bilo na olimpijskih igrah leta 1964 v Tokiu

Priprave na olimpijske igre v Tokiu so bile resne: porušene so bile številne dotrajane hiše, zgrajene so bile nove avtoceste, mostovi, nadvozi, postavljeni sodobni športni objekti, obnovljene stare dvorane, bazeni in stadioni.

V Tokiu se je zbralo 5140 športnikov, udeleženih na igrah, iz 93 držav. Skupnost olimpijskih držav se je dopolnila z novo veliko skupino držav: Alžirijo, Kamerun, Kongo, Madagaskarsko republiko, Mali, Nigerijo, Senegal, Zanzibar, Trinidad, Tobago. Prvič so nastopili športniki iz Dominikanske republike, Nepala in Mongolske ljudske republike. Južnoafriška republika je bila izključena iz iger za rasno diskriminacijo v športu.

Program olimpijskih iger v Tokiu je bil zelo obsežen. Dodan ji je bil tudi judo, pa tudi odbojka za ženske in moške. Na vseh vrstah tekmovanj se je konkurenca med udeleženci opazno povečala. Med igrami so športniki postavili 77 olimpijskih rekordov, od tega je 35 postalo svetovni rekord.

Športniki ZSSR so nastopili manj uspešno kot v Rimu in Melbournu, čeprav jim je uspelo ohraniti primat na neuradnem ekipnem dogodku. Dosegli so 607, 8 točk, Američani - 581, 8. Ekipa ZSSR je osvojila 96 medalj, od tega 30 zlatih, 31 srebrnih in 35 bronastih. Ekipa ZDA je prejela 90 medalj: 36 zlatih, 26 srebrnih in 28 bronastih.

Sovjetski dvigovalci uteži so nastopili briljantno. Rudolf Plyukfelder in Alexei Vakhonin (Shakhty), Vladimir Golovanov (Khabarovsk) in Leonid Zhabotinsky (Zaporozhye) so prejeli zlata odličja, Vladimir Kaplunov, Viktor Kurentsov in Yuri Vlasov - srebrne medalje.

Prvo ekipno mesto so osvojili tudi boksarji iz Sovjetske zveze, ki so prejeli 3 zlate, 4 srebrne in 2 bronasti medalji. Najboljši so bili Moskovčani Boris Lagutin in Stanislav Stepaškin ter Leningrader Valery Popenchenko, priznan za najboljšega boksarja olimpijskega turnirja.

V Tokiu so osvojili prvo zlato medaljo v zgodovini sovjetskega jadranja. Njegova lastnica je bila 16-letna Galina Prozumenshchikova iz Sevastopola, ki je najhitreje preplavala dvesto metrov prsno. Osemnajstletni ameriški plavalec Donald Schollander je prejel štiri zlate medalje in postavil nov svetovni rekord - 400 metrov prosto je preplaval v 4 minutah in 12, 2 sekundi.

Športniki so se zelo dobro pokazali na olimpijskih igrah. Postavili so enajst svetovnih rekordov in izboljšali 71 olimpijskih rekordov. Tri zlate medalje sta osvojili sestri Press: v metu diska, suvanju krogle in peteroboju. Maratoncu Ababi Bikili je prvič v zgodovini olimpijskih iger uspelo zmagati drugič zapored. Na igrah v Tokiu je postavil tudi nov svetovni rekord.

Športnica Ljudmila Pinaeva je osvojila svojo prvo osebno olimpijsko zmago, v veslanju v kajakih je nastopila, saj je tekmico iz Avstrije in Romunije prehitela za 0,76 sekunde. Legendarni športnik iz ZSSR Vjačeslav Ivanov je prav tako postal zmagovalec v veslanju s kajaki, čeprav mu ta zmaga ni bila lahka. Dva tedna pred tekmovanjem je hudo zbolel, nato so bile težave s čolnom, a je športnik našel moč in pogum, da se je močno boril do konca in osvojil zlato medaljo.

Na splošno so olimpijske igre v Tokiu minile tako, kot bi moralo biti za športna tekmovanja te stopnje: z veliko strastjo, železno voljo do zmage in popolno predanostjo večine svojih udeležencev.