Kako Je Bilo Na Olimpijskih Igrah Leta 1976 V Innsbrucku

Dvanajste zimske olimpijske igre so bile v avstrijskem Innsbrucku od 4. do 15. februarja 1976. Omeniti je treba, da so jih sprva načrtovali v Denverju, vendar so rezultati raziskave prebivalcev Kolorada pokazali, da ne želijo, da bi bile olimpijske igre v njih. Denver je zato kandidaturo umaknil. Druge olimpijske igre so bile že v Innsbrucku, zato sta bili prižgani dve olimpijski lučki.

Kako je bilo na olimpijskih igrah leta 1976 v Innsbrucku

Na olimpijskih igrah leta 1976 je sodelovalo 1123 športnikov, med njimi 231 žensk, iz 37 držav sveta. Med novimi športi je bil na programu športni ples na ledu. Dodana je bila tudi nova razdalja v hitrostnem drsanju - 1000 m. Moški so se za zlato borili v osmih športih - biatlonu, smučanju, alpskem smučanju in hitrem drsanju, hokeju, bobu, umetnostnem drsanju in tekmah. Ženske so tekmovale v alpskem smučanju, smučanju, tekaškem in hitrostnem drsanju ter umetnostnem drsanju - skupaj 5 vrst.

Največ športnikov so poslali NOC ZDA - 94, Sovjetske zveze - 79, Avstrije - 74. Na olimpijske igre so NOC San Marina, Republike Koreje in Madžarske poslali le 2 osebi. Največ športnikov se je udeležilo teka na smučeh - 106 moških in 51 žensk.

Otvoritvena slovesnost XII. Zimskih olimpijskih iger v Innsbrucku je bila na istem stadionu kot pred 12 leti.

Javnost je močno navdušil Avstrijec Franz Klammer, ki je nastopil v spustu. Progo je prehodil s povprečno hitrostjo približno 103 km / h. Ves čas olimpijskih iger je podrl več kot en hitrostni rekord, zaslovel je s pogumom in neustrašnostjo.

Nemška alpska smučarka Rosie Mittermeier je bila na teh igrah najbližje svojemu tretjemu olimpijskemu "zlatu". V spustu in slalomu je bila najboljša, v veleslalomu pa je s samo 0, 12 sekunde izgubila s Kanadčanko Katie Krainer.

Dve medalji najvišjega standarda sta osvojila par iz NDR - Bernhard Germeshausen in Meinhard Nemer. Sprva so bili prvi med posadkama dveh, nato pa v sestavi četverice. Omeniti velja, da so sanke in bobi iz NDR v Innsbrucku osvojili vse najvišje nagrade (5 kosov).

Britanec John Curry je v umetnostnem drsanju postal olimpijski prvak.

Najbolje so se odrezali športniki iz ZSSR na XII OWG. Samo v teku na smučeh so osvojili 4 "zlata" (2 za moške in ženske). Biatlonec Nikolay Kruglov je v "hranilnico" ruske ekipe prinesel 2 zlati medalji. Drsalka Tatyana Averina si je poleg 2 zlatih medalj prislužila tudi 2 bronasti medalji. In Raisa Smetanina je tokrat dvakrat postala olimpijska prvakinja in spet - srebrna.

Prva olimpijska prvaka v plesu na ledu sta bila Alexander Gorshkov in Lyudmila Pakhomova. Irina Rodnina je v Innsbrucku v paru z Aleksandrom Zaitsevom osvojila tudi zlato medaljo.

V hitrostnem drsanju so bili najboljši tudi sovjetski športniki, ki so osvojili 4 zlate od 9 (3 - ženske, 1 - moški). V hokeju je bila najmočnejša tudi reprezentanca ZSSR.

Posledično je reprezentanca Sovjetske zveze v zgodovini ORG zaslužila rekordno vsoto točk (192) in medalj (27). Zlatih jih je bilo 13, srebrnih - 6, bronastih - 8. Drugo mesto je zasedla ekipa NDR s 135 točkami in 19 medaljami (7 + 5 + 7), tretje - ZDA s 73 točkami in 10 medaljami (3 + 3 + 4).