Kje Hranijo Olimpijske Medalje

Olimpijske medalje so nagrada, ki si jo številni športniki prizadevajo že leta. V njeno korist se porabijo ogromne fizične in moralne moči udeležencev športnih tekmovanj. Načelo prejemanja medalj je dovolj jasno. Toda navadne ljudi pogosto zanima vprašanje, kje so nagrade shranjene tako pred olimpijskimi igrami kot po njih.

Kje hranijo olimpijske medalje

Olimpijska medalja je zelo dragocen predmet. In sploh z vidika nakita, saj je zlata medalja izdelana iz navadne kovine, na primer iz srebra in prekrita z majhno plastjo zlata. Vrednost te nagrade je drugje. Je simbol zmage in uspeha tega ali onega športnika in celotne države kot celote. Zato ga je treba hraniti na poseben način.

Do začetka olimpijskih iger so nagrade pod zaščito in nadzorom države gostiteljice. Medalje za športne prireditve v Londonu leta 2012 so na primer v londonskem stolpu. Zanesljiva shramba je opremljena z alarmi, video nadzorom in drugimi stopnjami zaščite. Poleg tega jih spremljajo neprekinjeno.

Po podelitvi športnikov na stopničkah si vsak odvzame medalje za lastno uporabo. Nagrade športniki praviloma odnesejo domov in jih postavijo na svoj častni zid, na najbolj opaznem mestu.

V večini primerov olimpijske medalje, ki jih prejmejo že umrli športniki, njihovi sorodniki prenesejo v Muzej športa. Tam so shranjeni v posebnih vitrinah z alarmno zaščito.

Usoda prve medalje, ki jo je za zmago na olimpijskem skoku s palico leta 1896 prejel telovadec Hermann Weingartner, je bila ukradena iz Muzeja športa na Japonskem. Bila je nagrada, težka 68 g, njen premer je bil približno 50 mm. Do muzeja je prišla iz tretjih rok. Ko je prvi olimpijski prvak leta 1896 umrl, je njegova družina medaljo leta 1964 podarila japonski telovadki Yukio Endo kot nagradni pokal. Potem je to medaljo podaril muzeju. Tam so jo namestili v odklenjeno celico, ki je bila pred vlomi popolnoma nezaščitena. In posledično je bila medalja ukradena.