Kdo Je Postal Paraolimpijski Prvak V Rusiji

XIV poletne paraolimpijske igre so potekale v Londonu od 29. avgusta do 9. septembra 2012. Na njih je sodelovalo skoraj 4.200 športnikov invalidov iz 166 držav, ki so se potegovali za 503 sklope nagrad v 20 športih. Rusi so v Londonu igrali zelo uspešno, saj so bistveno izboljšali rezultate, ki jih je naša ekipa pokazala na prejšnjih tekmah pred štirimi leti.

Kdo je postal paraolimpijski prvak v Rusiji

Na prejšnjih paraolimpijskih igrah v Pekingu so bili ruski športniki v neuradnem seštevku medalj osmi s 63 medaljami, od tega 12 zlatih. Rezultati te paraolimpijske igre - 102 medalje in drugo skupno ekipno mesto po tem kazalniku. Največ nagrad - 46 - so državi prinesli paraolimpijski športniki, ki so se lahko 19-krat povzpeli na najvišjo stopničko stopničk, 12-krat so bili drugi in 15-krat tretji.

Tekmovalec Evgeny Shvetsov iz Mordovije je postal trikratni prvak - zmagal je na razdaljah 100, 400 in 800 metrov, hkrati pa postavil nove svetovne in paraolimpijske rekorde. Podoben rezultat je dosegla tudi njegova kolegica Elena Ivanova - njene zlate medalje so bile osvojene na razdaljah 100, 200 metrov in v štafeti 4 x 100 metrov. Z njo se je v zlati štafeti udeležila Margarita Goncharova, ki je zbrala zbirko treh najvišjih in ene srebrne medalje paraolimpijskih iger v Londonu. Poleg tega je zlatu v skoku v daljino dodala tri medalje v tekaških disciplinah.

Standardni nosilec ruske reprezentance na otvoritveni slovesnosti je bil Aleksej Ashapatov, ki je pred 10 leti izgubil nogo, prvak prejšnjega paraolimpijskega športnega foruma v Pekingu. V Londonu je potrdil svojo premoč v metu krogle in metanju diska ter postavil nov svetovni rekord v drugi disciplini. Skakalec v daljino Gocha Khugaev iz Severne Osetije je osvojil eno zlato medaljo, a je trenutni svetovni dosežek premagal trikrat zapored.

Zelo pomemben prispevek k nastopu ruske reprezentance je prispevala ekipa plavalcev - osvojila je 42 priznanj - 13 zlatih, 17 srebrnih in 12 bronastih. V tej obliki je izstopala Oksana Savchenko iz Baškirije - ima pet najvišjih mest in en svetovni rekord. Zdaj je Oksana osemkratna paraolimpijska prvakinja. Skupno so lahko ruski plavalci v Londonu šestkrat obnovili najvišje svetovne dosežke.

Strelci Timur Tuchinov, Oleg Shestakov in Mikhail Oyun so v posameznih tekmovanjih zasedli celotne stopničke. In nekaj dni kasneje so vsi v svojo zbirko dodali še eno zlato priznanje za zmago na ekipnem tekmovanju v tem športu.

Ruski paraolimpijci so v nasprotju s Kitajci, ki so osvojili največ medalj, sodelovali le v polovici disciplin, predstavljenih na forumu. Zato ima reprezentanca športnikov invalidov zelo dobre možnosti za rast naslednjih paraolimpijskih iger.