Zimske Olimpijske Igre 1948 V St. Moritzu

Prve bele olimpijske igre po drugi svetovni vojni so bile v Švici. Te države boji niso prizadeli, St. Moritz pa je bil leta 1928 že prestolnica olimpijskih iger. Zato ni potreboval posebnega treninga - na voljo so bili glavni športni objekti in izkušnje organizacije.

Zimske olimpijske igre 1948 v St. Moritzu

Zimske olimpijske igre 1948 so postale jubilejne, pete po vrsti. Udeležilo se ga je 669 športnikov, ki so predstavljali 28 držav. Politika je pustila svoj pečat pri organizaciji iger. Mednarodni olimpijski komite ni dovolil sodelovanja ekip iz Nemčije in Japonske na tekmovanju. Sovjetska zveza, ki je takrat začela zavzemati vodilne položaje v nekaterih športih, je na igre poslala delegacijo funkcionarjev. Po vrnitvi je poročala, da je bilo ZSSR prezgodaj za sodelovanje na zimskih olimpijskih igrah.

V St. Moritzu so odigrali 22 sklopov nagrad v 9 športih: tek na smučeh, hokej, umetnostno drsanje, nordijska kombinacija, bob, okostje, alpsko smučanje, drsanje in skakanje.

V tekaškem smučanju so kraljevali Švedi. Zmagovalci so postali v vseh treh disciplinah - na tekmah na 18 in 50 km ter štafeti 4x10 km. V enojci je bil le en bron Fincem, ki so bili v štafeti tudi drugi. Še ena bronasta medalja za norveško štafetno reprezentanco.

Kanadčani so hokejski turnir zmagali, a ne brez težav. Ko so z reprezentanco Češkoslovaške dosegli enako število točk in z njimi igrali neodločeno 0: 0, so kanadski hokejisti z najboljšo razliko med doseženimi in zgrešenimi goli prejeli zlate medalje.

V alpskih smučarskih disciplinah je junak postal Francoz Henri Oreye, ki je osvojil dve zlati in eno bronasto medaljo. V smučarskih skokih so celotne stopničke zasedle norveške leteče smučarke. Drugo mesto je zasedel zmagovalec olimpijskih iger 1932 in 1936 Birger Ruud. Ta pogumen človek je bil zaprt v koncentracijskem taborišču, ker med vojno ni hotel sodelovati v športnih in političnih dogodkih.

Drsalci Norveškega so v treh od štirih disciplin, predstavljenih na olimpijskih igrah, vzeli zlato. Američan Richard Button je začel novo obdobje umetnostnega drsanja. V brezplačnem programu je uvedel akrobatske elemente in skoke. Button je postal prvi drsalec, ki je na olimpijskih igrah izvedel dvojni axel.

V neuradnem seštevku so Norveška, Švedska in Švica osvojile po 10 medalj. Ameriška olimpijska reprezentanca se je z devetimi medaljami uvrstila na četrto mesto.