Kakšne So Bile Olimpijske Igre Leta 1928 V St. Moritzu

Druge zimske olimpijske igre 1928 so bile od 11. do 19. februarja v St. Moritzu (Švica). Kandidati za igre so bili Enelberg, Davos in St. Moritz. Izbira slednjega je bila posledica prisotnosti dobrih smučišč v tem kraju.

Kakšne so bile olimpijske igre leta 1928 v St. Moritzu

Zimskih olimpijskih iger leta 1928 se je udeležilo 25 držav, 491 športnikov (od tega 27 žensk). Medalje so bile podeljene v 13 številkah šestih športnih programov.

V hitrostnem drsanju in smučanju se je rivalstvo stopnjevalo, vendar se rezultat praktično ni razlikoval od rezultatov prvih olimpijskih iger leta 1924. Tekmovalci z Norveške so tukaj (smučanje) izgubili le eno od štirih zlatih medalj.

V drsanju je Flas Klas Thunberg osvojil dve zlati medalji na razdaljah 1500 m in 500 m. Norvežana Bernt Evensen in Ivar Ballangrud sta na istih tekmovanjih osvojila po eno zlato.

Švedski smučarji so zmagali na 50 km. Po mnenju strokovnjakov je zaradi otopljene otežene težke smučarske proge Norvežanom preprečil, da bi pokazali svojo visoko tehniko teka. Na razdalji 18 km, ko še ni bilo otoplitve, so se norveški smučarji pokazali veliko močnejši od tekmecev. Zlato na tej razdalji je vzel Johan Grottmsbroten, bil je tudi prvi v biatlonu.

Švicarski športniki na tekmovanjih z okostji niso uspeli dobiti niti ene medalje. Toda Američanom je na dirkah s hitrimi sanmi uspelo osvojiti zlato in srebro. Udeleženci iz ZDA so se v bobu izkazali tudi močnejši od drugih - zmagala je druga ameriška ekipa, prva je zasedla drugo mesto.

Hokejski turnir so dobili Kanadčani. Tekmecem s Švedske niso dali niti enega zadetka.

Med tekmovanjem v umetnostnem drsanju je naslov prvaka lahko ubranil le Švedinja Gillis Grafström, ki si je leta 1924 zagotovila medaljo. V konkurenci med ženskami je prvenstvo osvojila Sonya Heni, norveška drsalka, ki je leto pred olimpijskimi igrami postala svetovna prvakinja. V drsanju v paru sta francoska drsalca Pierre Brunet in Andre Joly vzela zlato. Avstrijski drsalci so prejeli dve srebrni in bronasto medaljo.

V moštveni konkurenci so, tako kot na igrah leta 1924, zmagali norveški športniki, ki so prejeli 93 točk (15 medalj, od tega 5 zlatih, 5 srebrnih in 5 bronastih). Na drugem mestu so bili Američani, ki so osvojili 45 točk (6 medalj: 2 zlati, 2 srebrni in 2 bronasti). Tretje mesto so zasedli švedski športniki, ki so si prislužili 35 točk (5 medalj: 2 zlati, 2 srebrni in 1 bronasti).