Kje So Bile Zimske Olimpijske Igre 1984

XIV zimske olimpijske igre so bile od 8. do 19. februarja 1984 v mestu Sarajevo, glavnem mestu Republike Bosne in Hercegovine, ki je bilo del tedanje enotne države Jugoslavije. Za medalje v 7 športih se je potegovalo 1.272 športnikov iz 49 držav.

Kje so bile zimske olimpijske igre 1984

Med obravnavo prijave za zimske olimpijske igre je Sarajevo imelo zelo močne konkurente: japonsko mesto Sapporo in švedsko mesto Göteborg. Sapporo je že gostil zimske olimpijske igre leta 1972, zato so Japonci vztrajno trdili, da lahko uspešno uporabljajo tako obstoječo infrastrukturo kot tudi nakopičene izkušnje z izvedbo tako velikih in pomembnih tekmovanj. Kljub temu je v drugem krogu glasovanja Sarajevo zmagalo z 39 glasovi proti 33 za Sapporo. Uradna maskota olimpijskih iger je srčkan volčji mladiček Vučko.

Reprezentanca ZSSR je bila na teh igrah glavni favorit za zmago v ekipnem tekmovanju. Posebej smo se veselili zmage hokejske reprezentance, saj so na prejšnjih olimpijskih igrah v Lake Placidu naši hokejisti v zadnjem delu turnirja senzacionalno izgubili proti ameriški ekipi, ki je bila v vseh pogledih superiorna. Ta igra se je v zgodovino zapisala kot "Čudež na ledu". In zdelo se je, da se bodo pričakovanja uresničila, reprezentanca ZSSR je svoj nastop takoj začela z zmago: že prvi dan tekmovanja je smučar Nikolaj Zimjatov na razdalji 30 km osvojil zlato medaljo. A na koncu je reprezentanca ZSSR v skupni razvrstitvi ekip zasedla šele drugo mesto, saj je osvojila 25 medalj - 6 zlatih, 10 srebrnih in 9 bronastih. V primerjavi s prejšnjimi olimpijskimi igrami v Lake Placidu, kjer je bilo osvojenih 10 zlatih medalj, je bil to precej šibek rezultat.

Nekaj tolažbe je bilo dejstvo, da so bili naši hokejisti med zlati. Prvo mesto je osvojila reprezentanca NDR, ki je prejela 9 zlatih, 9 srebrnih in 6 bronastih medalj. Ekipa ZDA je s 4 zlatimi in 4 srebrnimi medaljami zasedla tretje mesto.

Na splošno se je organizacija olimpijskih iger izkazala na visoki ravni, igre so potekale v resnično športnem vzdušju. Domače prebivalstvo je do članov športnih delegacij ravnalo iskreno prisrčno. Skratka, sarajevske olimpijske igre so bile pravo praznovanje športa in miru.