Ayrton Senna Je Najboljši Voznik V Zgodovini Formule 1

Kazalo:

Ayrton Senna da Silva je odličen voznik formule 1, ki vedno teži k odličnosti. Njegova kariera je bila prekinjena med Veliko nagrado v Sao Paulu 1994. Takrat je bil že trikrat svetovni prvak in si je prizadeval za četrti naslov.

Ayrton Senna

Za mnoge je Formula 1 povezana z velikim dirkačem Ayrtonom Senno da Silvo, ki mu je v karieri uspelo trikrat postati prvak na kraljevskih dirkah. Če ne bi bilo strašne nesreče, ki je zahtevala življenje pilota, bi bilo zagotovo več naslovov.

Nekoč je tudi sam Senna dejal, da ne more voziti avtomobila po cesti, ki ni nevarna. Vedno si je prizadeval za odličnost. Brazilec se je dobro zavedal, da imajo vsi omejitve, a jih ima veliko manj kot drugi kolesarji. Ves svet je to prepoznal.

Za to, kar je počel med dirkami, je Senna dobil vzdevek "Čarovnik". Tudi če bi voznik štartal z zadnjih položajev, bi na koncu vseeno lahko prišel na prvo mesto, ne glede na vremenske razmere in obrabo pnevmatik.

Carier start

Ayrton Senna se je rodil v Braziliji, mestu São Paulo. Oče je sina postavil na čelo kartinga pri štirih letih in takoj ugotovil, da odrašča pravi mojster vožnje. Ayrton je pri 13 letih že udeleženec karting tekmovanj. Imel je srečo, da so imeli starši priložnost finančno podpirati, saj ta šport zahteva določene naložbe.

Senna pri 18 letih postane prvak v razredu Formula Ford 1600, pet let kasneje pa mu uspe osvojiti britansko Formulo 3. Pri 24 letih Ayrton prvič nastopi v formuli 1. Kot del ekipe Towleman. Dolgo bivanje v eni najšibkejših ekip kraljevskih dirk ni vključeno v načrte prihodnjega prvaka. Iz tega razloga se leto kasneje preseli k uglednejšemu "Lotusu".

Prva zmaga mu je prišla na VN Portugalske. Voznik je v deževnem dežju začel s pole pozicije in je z veliko prednostjo lahko zmagal. Kasneje je zmagal na skoraj vseh dirkah, ko je deževalo.

Rivalstvo in partnerstvo z Alainom Prostom

Brazilec, ki ni vozil na najmočnejšem avtomobilu, je vseeno zmagal. Hkrati pa ni zahteval le sebe, temveč tudi mehaniko, ki jih je silil v izboljšanje avtomobila. Vendar je čez nekaj časa vseeno šel pod zastavo močnejše ekipe McLaren, ki je dajala ton na dirkah. Tu postane Alain Prost njegov partner, s katerim sta bila vedno napeta zveza.

V svoji dirkaški karieri se je Ayrton Senna večkrat boril z drugimi piloti, včasih je ostro govoril o namerno storjenih nesrečah. Vse to kaže na to, da je bil vedno namenjen le zmagi. Torej, v rokah prvaka sta trpela, na primer, Nelson Piquet in Eddie Irvine.

Postopoma je postal utesnjen v moštvu McLaren, zaradi česar je leta 1994 odšel v Williams-Renault. To samo okrepi rivalstvo z Alainom Prostom, nekdanjim partnerjem. Ekipa je šele začela dobivati zagon in se pogosto zatekala k preizkušanju avtomobila kar na dirki.

Nesreča, zaradi katere je Senna postala legenda

Leto se je začelo slabo. Na začetku sezone je Roland Ratzenberger umrl na eni od dirk, kar je bil znak za bujenje. Med kvalifikacijami za veliko nagrado San Marina ima Sennin prijatelj Rubens Barichello hudo nesrečo. Na sami dirki Brazilec, ki si prizadeva za preboj, na enem od ovinkov pospeši do 310 km / h, z avtom se nekaj zgodi in trči v steno. To so bile zadnje sekunde odličnega voznika.

Po smrti Ayrtona Senne so bili sprejeti strogi ukrepi za čim večjo zaščito proge, a največjega dirkača ni mogoče vrniti. Zamenjal ga je Michael Schumacher, ki mu je uspelo desetletje prevladovati v formuli 1. A če bi Senna preživela, je malo verjetno, da bi Michael užival zmage v tako velikem številu. Veliki Brazilec je bil vedno nekoliko pred tekmeci.