Poletne Olimpijske Igre 1920 V Antwerpnu

Poletne olimpijske igre, že sedme po vrsti, so potekale v Antwerpnu. Uradno so se odprli 14. avgusta in zaprli 30. avgusta. Vendar so bila prva tekmovanja v njihovih okvirih (tekmovanja umetnostnih drsalcev in hokejistov) že aprila. Julija so se jadralci in strelci borili za medalje, nogometaši pa so igrali avgusta in septembra.

Poletne olimpijske igre 1920 v Antwerpnu

Olimpijske igre leta 1920 v Antwerpnu so bile skupaj od 23. aprila do 12. septembra. Za najvišja priznanja v 158 disciplinah iz 25 športov se je potegovalo 2675 športnikov (vključno z 78 ženskami) iz 29 držav sveta. Najmlajši udeleženec je bil Šved Nils Skoglund (14 let in 8 dni), najstarejši Oskar Swann, spet Šved (72 let in 281 dni). Ameriška reprezentanca je prislužila največ medalj - 94 kosov. Največ medalj sta imela Američana Lloyd Spooner in Willis Lee - po 7 kosov.

Atletska tekmovanja so potekala od 15. do 23. avgusta. Za medalje se je v 29 disciplinah potegovalo 509 moških. Najmlajši športnik je bil Španec Diego Ordonez (16 let in 283 dni), najstarejši Matt McGrath, doma iz ZDA (42 let in 243 dni). Finn Paavo Nurmi in Šved Erik Backman sta si prislužila največ nagrad - po 4 medalje.

Za moške je bila prvič dodana dirka na 3000 m z ovirami.

Športniki iz Nemčije in zavezniških držav v prvi svetovni vojni (Bolgarija, Turčija in Avstro-Ogrska) niso bili povabljeni. Tudi športniki iz sovjetske Rusije se olimpijskih iger niso udeležili.

V Antwerpnu so prvič dvignili olimpijsko zastavo in izrekli olimpijsko prisego - te tradicije danes spoštujejo.

Junak iger je bil Finec Paavo Nurmi, ki je v posamičnem in ekipnem prvenstvu ter na dirki na 10 000 m osvojil križ, na tekmi na 5000 m pa si je prislužil tudi srebrno medaljo. Anglež Albert Hill je prislužil 2 najvišji nagradi - na 800 in 1500 m dirke.

V Antwerpnu je kariero končal z osvojeno četrto zlato olimpijsko medaljo v svoji karieri (maraton), ki je bil eden od junakov olimpijskih iger leta 1912 v Stockholmu - prebivalec Hannes Kolehmainen. Poleg štirih zlatih priznanj je imel še eno "srebrno".

Skupno uvrstitev medalj (glede na število najvišjih nagrad) je vodila ameriška ekipa z 9 zlatimi, 12 srebrnimi in 8 bronastimi medaljami. Tudi Finska je imela 9 zlatih medalj, srebrna in bronasta pa sta bili 4 oziroma 3. Tretje mesto - Velika Britanija - 4 nagrade vsake vrednosti.