Moška Biatlonska Ekipa Je V štafeti Vzela Zlato

Ruska biatlonska reprezentanca že 30 let na štafetnih tekmah ni osvojila zlatih medalj. Na olimpijskih igrah v Sočiju so lahko dokazali, da je njihova ekipa najboljša v tovrstnem programu.

Štafetni zmagovalci

Na predvečer zadnjega dne olimpijskih iger v Sočiju so ruski biatlonci lahko resnično razveselili svoje navijače. Moška ekipa je na najprestižnejši dirki - štafeti - osvojila zlato medaljo. Ista zmaga je ruski ekipi pomagala do vodilnega prvega mesta na lestvici medalj.

Ta dirka se je izkazala za zelo zabavno, saj se je spor o medaljah nadaljeval do zadnje minute tekmovanja. Skozi dirko so se voditelji pogosto menjavali, navsezadnje biatlon ni predvidljiv šport. Nastala zlata medalja se je izkazala za prvo olimpijsko medaljo v štafetni tekmi za Rusijo. Dejansko so nazadnje takšno medaljo le sovjetski športniki osvojili leta 1988 v Calgaryju.

Prvi je tekel Aleksej Volkov, ki je lahko pokazal dobro potezo in ni izpustil voditeljev dirke - Norvežanov, ki so samozavestno vodili do četrte faze štafete. Zaradi napak med drugim streljanjem je Volkov zasedel petnajsto mesto, vendar je ob podaji štafete zaostanek lahko zmanjšal na 16 sekund.

Drugi ruski biatlonec je bil Evgeny Ustyugov, ki je končal 24 sekund zaostanka. V tistem trenutku se je zdelo, da bodo Norvežani zagotovo dobili zlato medaljo, še posebej, ker sta v zadnjih dveh etapah že tekla olimpijska prvaka Bjoerndalen in Svendsen.

Tretja etapa je bila zaupana vodenju Dmitrija Mališko, ki v tej sezoni ni bil preveč stabilen. Ta dirka se je zanj izkazala za uspešno, saj je lahko skoraj brezhibno premagal strelne črte, pokazal pa je tudi dobro potezo. Malyshko je štafetno palico predal Shipulinu tretji, ki je vodji izgubil 16 sekund.

Anton Shipulin je na tej dirki postal pravi junak. Kljub dvema enajstmetrovkama v prvem strelišču se je lahko skoncentriral in streljal čisto s tribune. Poleg tega s selitvijo ni popustil pri nemški Shemp, ki je najprej zapustila strelišče. Poldrugi kilometer pred ciljem je Shipulinu uspelo obiti nemškega športnika, v cilju pa se je potrudil, da je prišel do tako težko pričakovane medalje.

Predstavniki Nemčije so postali srebrni medalje v štafeti, Avstrijci pa so prejeli bron. Omeniti velja, da je moška biatlonska ekipa skupaj izvedla 8 enajstmetrovk, kar je bistveno več kot ekipe iz drugih držav.