Kako Je Bilo V Finalu Eura

Evropsko prvenstvo UEFA 2012 se je končalo in potrdilo, da je bilo večini tistih, ki jih zanima nogomet, že pred začetkom jasno, da je sedanja generacija španskih igralcev najmočnejša v zgodovini države. Ni mu enakega ne samo v Evropi, ampak tudi na planetu kot celoti. Španci so trenutni svetovni prvaki, Euro 2012 pa je tretji zapored, ko so osvojili nogometni turnir svetovnega razreda.

Kako je bilo v finalu Eura 2012

Evropsko prvenstvo, ki je bilo tokrat na Poljskem in v Ukrajini, se je končalo v Kijevu, na največjem stadionu turnirja, ki je za finalno tekmo zbralo več kot 63 tisoč gledalcev. Navijači niso bili razočarani, štirje zadetki na zadnjih tekmah takšnih turnirjev so razkošje. In čeprav čustva navijačev italijanske reprezentance niso bila pozitivna, je njihovo moštvo z veljavnim svetovnim prvakom nikakor izgubilo na dolgočasen obrambni način, ki je bil prej značilen za to ekipo.

Prvi zadetek na tekmi je španska ekipa dosegla precej hitro - v 14. minuti je Cesc Fabregas premagal branilca na desni bok in močno poslal žogo k Davidu Silvi. Eden od nekaj predstavnikov angleškega prvenstva v tej ekipi je natančno udaril glavo, kar velja za močno komponento igre britanskih klubov. Po tem so Italijani imeli morda najmočnejši segment tekme, igrali so enakovredno z nasprotnikom, a niso mogli doseči zadetka. In štiri minute pred odmorom je Španija podvojila rezultat - žogo je prestregla na sredini igrišča in na potezi Jordija Albe takoj poslala mimo branilcev. Nominalni branilec Špancev, nič slabši od katerega koli napadalca, je z vratarjem realiziral izhod ena na ena, ne veliko, a zagotovo poslal žogo v gol.

V prvem polčasu se je Giorgio Chiellini poškodoval in Italijani so ga morali zamenjati. Med odmorom je njihov trener - Cesare Prandelli - zamenjal napadalca, 12 minut po nadaljevanju igre pa še enkrat. Toda Thiago Motta, ki je vstopil na igrišče, ga je pet minut kasneje pustil na nosilih in se ni več mogel vrniti v igro. Omejitev zamenjav je bila izčrpana, izid tekme pa ni več vzbujal dvomov tudi med razvpitimi optimisti, ki podpirajo italijansko reprezentanco - španske ekipe z desetimi možmi ni bilo mogoče vrniti dveh zadetkov.

Zdelo se je, da Španci niso posebej navdušeni nad dokončanjem nasprotnika, ko so dolgo kotalili žogo na svoji polovici igrišča ali v njegovem središču. Vendar se je v 76. minuti na igrišču pojavil Fernando Torres, drugi predstavnik britanske Premier lige, ki je po 8 minutah še bolj razburil Italijane. Nato je na igrišče vstopil Juan Mata, ki je žogo poslal tudi v gol Gianluigija Buffona. Pri rezultatu 4: 0 se je ta tekma končala, nato pa je na istem igrišču potekalo nagrajevanje španske reprezentance, ki je potrdila naslov evropskega prvaka.