Koliko Gramov Zlata Je V Olimpijskih Medaljah

Na XXX poletnih olimpijskih igrah, ki so se končale v Londonu, so bili najboljši športniki planeta 302-krat nagrajeni z medaljami najvišjega standarda. A čeprav se medalje za prvo mesto imenujejo zlate, v njih te plemenite kovine pravzaprav ni veliko. Toda vrednost teh športnih pokalov seveda ne meri vrednost kovine, iz katere so izdelani.

Koliko gramov zlata je v olimpijskih medaljah

Medalje olimpijskih iger v Londonu imajo premer 85 mm in debelino 7 mm, teža nagrad različnih imen pa se giblje med 375 in 400 grami. Medalje za prvo in drugo mesto sta 92,5-odstotni srebrni. Medalje za drugo mesto do zahtevane mase so dopolnjene z bakrom, v najvišjih nagradah pa je bakru dodano zlato - prevleka te kovine znaša 1,34% celotne mase ali približno 6 gramov. V bronastih priznanjih 97% bakra, 2,5% cinka in 0,5% kositra. Zanimivo je, da so kovine, iz katerih so izdelovali medalje, kopali v bližini ameriškega Salt Lake Cityja in na mongolskem nahajališču Oyu Tolgoi cink iz Avstralije, kositer pa iz britanske grofije Cornwell.

V zgodovini modernih olimpijskih iger so najvišje nagrade iz čistega zlata podelili samo enkrat - na IV. Športnem forumu, ki je bil leta 1908 tudi v Londonu. Potem je imela medalja premer le 3,3 cm, vsebovala pa je kar 25 gramov žlahtne kovine. Britanci tega niso bili dolžni storiti - na prvem olimpijskem kongresu, ki je potekal leta 1894 v Parizu, je bila sprejeta olimpijska listina, ki je določala tudi splošne standarde za nagrade športnikom. Pisalo je, da bi morale biti medalje za prvo mesto iz 925 srebra in prekrite s 6 grami zlata. Potem pa so ta pravila redko upoštevali - na primer na II. Olimpijadi, ki je bila na istem mestu, kjer je bila sprejeta listina, so bili zmagovalci nagrajeni s pravokotnimi bronastimi medaljami s srebrno prevleko. Na vseh igrah, ki se odvijajo po drugi svetovni vojni, se natančneje upošteva sprejeti standard - vsebnost zlata v medaljah znaša od 6 do 6,5 grama.

Če ceno medalje merimo s sestavnimi kovinami, bi morali zlato medaljo v Londonu 2012 oceniti na 644 dolarjev, srebrno na 330 dolarjev, bronasto pa na 5 dolarjev. Vendar obstaja precedens, ko je poljski športnik na dražbi dal medaljo, prejeto v Atenah, in zanjo prejel skoraj 82.500 ameriških dolarjev.