Kako Je CSKA Nastopil Na Euroliga Basketball

Kazalo:

Evroliga je letni košarkarski turnir, ki poteka v zapleteni večstopenjski shemi. Njegov cilj je določiti štiri najboljše med 38 najmočnejšimi klubskimi ekipami starega sveta, med katerimi je nato zadnja serija iger. Imenuje se Final Four in se vsako leto odvija v različnih mestih in državah. Letos spomladi je v turškem Istanbulu potekal finale Evrolige, moški moskovski CSKA Moskva, najmočnejši košarkarski klub v Rusiji, pa si je spet privoščil pot.

Kako je CSKA nastopil na Euroliga Basketball 2012

Navodila

Korak 1

CSKA je skupinski del Evrolige začel sredi oktobra lani z gostujočim srečanjem z litovskim Žalgirisom. Prvak Rusije na tej tekmi ni imel težav in je slavil s 13 točkami - 87:74. Nato je vojaška ekipa dosledno premagala vseh šest tekmecev v skupini tako na gostovanjih kot na domačih tekmah. Domači grand je imel v tej fazi nekaj težav le dvakrat - na gostovanjih z grškim Panathinaikosom (78:76) in z nemškim klubom Bamberg, skromnim po evropskih košarkarskih standardih (81:78). CSKA je zasedel prvo mesto v skupini, čeprav je bilo za uvrstitev v naslednjo etapo dovolj, da se nismo uvrstili na eno od zadnjih dveh mest.

2. korak

Zadnje srečanje skupinskega dela je bilo pred božičem, 21. decembra, skoraj mesec dni kasneje pa se je začela naslednja etapa turnirja - Moskovčani so premagali še en grški klub, Olympiacos iz Pireja. V tej fazi je CSKA igral v skupini, kjer sta bili poleg Grkov še dve turški ekipi - Galatasaray in Efes Pilsen. Eden od njih - "Galatasaray" - vojaška ekipa in je prvič izgubil v Evroligi 2011-2012. To se je zgodilo v začetku februarja, a na izid boja nikakor ni vplivalo - CSKA je po zmagi na vseh ostalih srečanjih postal prvi na finalni mizi.

3. korak

V naslednji fazi - četrtfinalu - sta moštvi odigrali do tri zmage ene izmed njih. Tekmec Moskovčanom je bil španski klub Bilbao Basket, ki mu je CSKA uspelo premagati le enkrat. To je bila tretja tekma v nizu, ki jo je vojaška ekipa dobila s skupnim rezultatom 3: 1, kar jim je omogočilo vstopnico za Final Four. Tekmeci našega kluba v polfinalu so bili Grki iz Panathinaikosa, ki so bili v skupinskem delu dvakrat poraženi, ki se tudi tokrat niso mogli upreti. Vendar je bila igra zelo težka - vojaški moštvo je moralo povrniti tri četrtine in šele v zadnji je dohitelo tekmeca in izkoristilo zmago z le dvema točkama razlike (66:64).

4. korak

Finalna tekma med CSKA in Olympiacosom je bila 13. maja na stadionu Sinan Erdem Dome v turški prestolnici. In vojaška ekipa je v predhodni fazi dvakrat premagala to grško ekipo, a žal je zadnja tekma postala zrcalna slika polfinala. V njem je ruski prvak tri četrtine vodil po rezultatu, v finalu pa katastrofa - Moskovčani niso mogli obdržati prednosti 13 točk. Ko so zadnjo četrtino izgubili z rezultatom 8:22, so tekmo končali z razliko ene točke v svojo korist - 61:62.