Zimski Olimpijski športi: Okostje

V programih zimskih olimpijskih iger je več športov, ki predstavljajo različne možnosti smučanja. Za nekatere zadostuje snežna odeja in razmeroma preprosta oprema športnika (na primer alpsko smučanje), drugi zahtevajo ledene steze in posebno športno opremo. Okostje se nanaša na drugo vrsto spustov.

Zimski olimpijski športi: okostje

Predvsem je ta šport podoben toboganu - pogumen dirkač z izstrelkom na dveh jeklenih tekačih sestopi z gore po žlebu. Tako kot v športih s sanmi je tudi to tekmovanje s časom - zmagovalec je tisti, ki lahko v najkrajšem času opravi celotno progo. Da bi to naredil, mora športnik nadzorovati svoj izstrelek, izbrati najoptimalnejše usmeritve za ovinke in se poskušati čim manj dotikati žleba, da ne bi upočasnil izstrelka niti za stotink sekunde. Za razliko od sani je skeletni aparat ploski plastični ščit, na katerem športnik leži s prsi in svojo smer spreminja bodisi z odmikanjem telesa bodisi s posebnimi blazinicami na čevljih z dotikom ledene steze. To je precej travmatičen šport, saj dirkač na najhitrejših progah pospeši do hitrosti 130 kilometrov na uro.

Prva uradna tekmovanja v tem športu so začela potekati v švicarskem St. Moritzu konec 19. stoletja. Tam je bil zgrajen tir zahtevanih parametrov in zgrajen je bil prvi okostje. In ko je to mesto dobilo pravico biti gostitelj II. Zimskih olimpijskih iger, je bilo okostje vključeno v tekmovalni program. Američan Jennison Heaton je leta 1928 postal prvi olimpijski prvak, njegov mlajši brat John pa je prejel srebrno priznanje.

Naslednjič se je ta šport v olimpijskem programu pojavil leta 1948 na 5. zimskih olimpijskih igrah, ki so bile prav tako v St. Moritzu. Sledil je odmor, ki je trajal 54 let. Za olimpijske igre 2002 v ameriškem Salt Lake Cityju dirka St. Moritz že dolgo ni bila edina, redna svetovna prvenstva pa potekajo že 20 let. Od 19. zimskih iger se ta šport pojavlja na vseh zimskih olimpijskih igrah. Ruski olimpijci so doslej v okostju osvojili le eno medaljo - na zadnjih igrah v Vancouvru je Aleksander Tretjakov zasedel tretje mesto.