Poletne Olimpijske Igre 1960 V Rimu

17. poletne olimpijske igre so bile v Rimu leta 1960 od 25. avgusta do 11. septembra. Štiri leta prej je italijanska provinca Cortina d'Ampezzo že gostila zimske olimpijske igre, a poletje je bilo prvič, zato so Italijane pozdravili z velikim navdušenjem.

Poletne olimpijske igre 1960 v Rimu

Poletnih olimpijskih iger leta 1960 se je udeležilo 5338 športnikov iz 83 držav. Olimpijski ogenj je prižgal 18-letni tekač Giancarlo Paris, ki je bil izbran za zmagovalca krosa med mladimi italijanskimi športniki. Predsednik Italije Giovanni Gronchi je govoril na otvoritveni slovesnosti iger.

Po rezultatih XVII poletnih olimpijskih iger je reprezentanca ZSSR zasedla prvo mesto po številu nagrad v ekipni razvrstitvi. Športniki iz Sovjetske zveze so osvojili 43 zlatih, 29 srebrnih in 31 bronastih medalj. Drugo mesto so pripadle olimpijcem iz ZDA - 34 zlatih, 21 srebrnih in 16 bronastih. Na tretjo stopničko so se povzpeli gostitelji olimpijskih iger, ki so osvojili 13 zlatih, 10 srebrnih in 13

bronasta priznanja, kar je bil nedvomen uspeh italijanskih športnikov.

Na olimpijskih igrah v Rimu so se sovjetski športniki zelo dobro odrezali, saj so v umetniški gimnastiki osvojili 15 od 16 medalj. Gimnastičarka Larisa Latynina je prejela 6 priznanj - tri zlate, dve srebrni in eno bronasto.

Dvigovalci uteži, ki so predstavljali Sovjetsko zvezo, so se odlično odrezali. Jurij Vlasov je bil proglašen za najboljšega športnika leta. Med tekmovanjem je postavil olimpijske rekorde v vseh treh gibih za težke športnike. V čistem in sunkovitem in vsestranskem smislu so bili tudi njegovi rekordi svetovni rekordi.

Veslač Vjačeslav Ivanov je ponovil svoj Melbournski uspeh in osvojil zlato medaljo na solo. Tudi drugi naši veslači so bili uspešni. Oleg Golovanov in Valentin Boreiko iz Leningrada sta prva končala razdaljo v dvorednem veslanju. Moskovjanka Antonina Seredina je v kajakaštvu osvojila dve zlati medalji. Kanuista iz Belorusije Leonid Geishtor in Sergey Makarenko sta zmagala na dirki na 1000 m.

Najboljše v atletiki med atletinjami so bile: Ljudmila Ševcova (Dnepropetrovsk) - v teku na 800 metrov; Irina Press (Leningrad) - 80 metrov z ovirami; Vera Krepkina (Kijev) - skok v daljino; Tamara Press - suvanje krogle; Nina Ponomareva - metanje diska; Elvira Ozolina - met kopja. Vsi sovjetski športniki, ki so zmagali na olimpijskih igrah, so brez izjeme postavili nove olimpijske rekorde.

Zaključna slovesnost poletnih olimpijskih iger 1960 v Rimu je potekala ob prisotnosti 90.000 gledalcev, ki so zastavonoše pozdravili z zastavami držav, ki so sodelovale na prireditvi. Poslovilni govori, vojaški orkester, slavnostni pohod, počasno gašenje olimpijskega ognja - tako so se olimpijske igre v Rimu zapisale v zgodovino.