Poletne Olimpijske Igre 1948 V Londonu

Med drugo svetovno vojno ni bilo olimpijskih iger. Prva poletna tekmovanja so bila organizirana leta 1948 v Londonu, kar je postalo znak začetka polnopravnega mirnega življenja, tudi na športnem področju.

Poletne olimpijske igre 1948 v Londonu

London je bil kljub hudim gospodarskim razmeram v Veliki Britaniji v tem obdobju izbran za prestolnico iger. Država je še vedno obdržala sistem dajanja, uveden v vojni zaradi pomanjkanja hrane. To so bile druge olimpijske igre v Londonu, prva je bila organizirana leta 1908 in se ni razlikovala po obsegu.

Skupno so se tekmovanja udeležili športniki iz 59 držav. Med drugo svetovno vojno sta bili Nemčiji in Japonski izključeni kot državi agresorki. Sovjetska zveza je preučila možnost, da bi svojo ekipo poslala na tekmovanje, vendar tega zaradi političnih razlik ni bilo mogoče storiti. Prav tako je več držav prvič na igre postavilo svoje športnike. Med njimi so bile Burma, Venezuela, Libanon in več drugih držav.

V neuradnem ekipnem tekmovanju je prvo mesto zasedla ekipa ZDA. Največje uspehe so dosegli ameriški tekači in plavalci, tako ženske kot moški. Drugo in tretje mesto sta z močnim vodstvom pred vodilnim zasedli Švedska in Francija. Velika Britanija je bila v skupnem seštevku medalj po državah šele na 12. mestu. Ekipa je prejela le tri zlate medalje: dve v veslanju in eno v jadranju.

Finska ekipa je postala nesporni vodja gimnastike. Osvojila je 6 zlatih, 2 srebrni in 2 bronasti medalji. Tekmovanja za moške na konju so bila prepoznana kot edinstvena. Trije finski športniki so prejeli zlate medalje, čeprav naj bi sprva podelili en sklop nagrad.

V boksu so argentinski športniki hkrati osvojili 2 zlati. Južnoafriški in madžarski reprezentanci sta se lahko pohvalili z enakim številom nagrad. Američani, ki vodijo v številnih drugih športih, so osvojili le eno srebrno medaljo.

Zanimivo je bilo dejstvo, da angleška nogometna reprezentanca ni mogla biti med medalisti. Zlato je pripadlo Švedski, srebro Jugoslaviji, bron pa Danski.