Najuspešnejše Olimpijske Igre Za Reprezentanco ZSSR

Najuspešnejše olimpijske igre za reprezentanco ZSSR lahko določimo z odstotkom zlatih medalj v skupnem številu odigranih nizov. Ta relativna vrednost natančneje odraža uspehe sovjetskega športa kot absolutna vrednost, saj se je v različnih letih število odigranih medalj spremenilo. XXII poletne olimpijske igre, ki so bile v Moskvi leta 1980, so postale rekordne za sovjetsko ekipo.

Najuspešnejše olimpijske igre za reprezentanco ZSSR

Neformalno prvenstvo na olimpijskih igrah v Moskvi je razkrilo zmagovalce: ekipa ZSSR je osvojila 80 zlatih, 69 srebrnih in 46 bronastih medalj. Druga je bila ekipa NDR z rezultatom 47-37-42, tretja pa bolgarska ekipa: 8-16-17. Uspeh olimpijcev socialističnih držav je bil v veliki meri vnaprej določen, saj so te igre bojkotirale številne države, ki so protestirale proti vstopu sovjetskih vojakov v Afganistan. Med bojkoti so bile tudi ZDA, katerih športniki so tradicionalno tekmovali z učenci sovjetskih športnih šol. Kot rezultat bojkota je sovjetskim športnikom uspelo osvojiti skoraj 49% vseh zlatih medalj.

Če ne upoštevate olimpijskih iger v Moskvi, lahko poletne olimpijske igre, ki so potekale v Rimu leta 1960, pripišemo najuspešnejšim igram za ZSSR. Sovjetski športniki so se ga med oživitvijo olimpijskega gibanja udeležili šele tretjič.

Na tem športnem forumu je bilo izžrebanih 134 nizov medalj. V neuradnem prvenstvu so predstavniki ZSSR premagali celo priznane favorite - ameriško ekipo. Sovjetskim športnikom je uspelo osvojiti 103 medalje, od tega 43 zlatih, 29 srebrnih, 31 bronastih. Če ta kazalnik preračunamo v odstotke, je to 32% celotnega števila medalj. Sovjetski športniki so nastopali v vseh vrstah programov, razen v hokeju na travi in nogometu.

Naslednje zmagovite olimpijske igre sovjetskih športnikov so bile poletne igre, ki so bile leta 1972 v Münchnu. Prvo vrsto neuradnega ekipnega prvenstva je znova zasedla ZSSR. Sovjetska ekipa je med 193 kompleti olimpijskih medalj osvojila 50 zlatih, 27 srebrnih in 22 bronastih medalj. Uspeh je ocenjen na 26%. To so bile igre, ki so zbrale rekordno število udeležencev - 121 držav je poslalo svoje predstavnike v München. Vsaka od 29 disciplin igralnega programa je posodobila prejšnje rekorde, od katerih so mnogi postali ne le olimpijski, ampak tudi svetovni.